Spotlight on Talent 2017 Preliminary Competition

Pictures taken by official photographer, Gary Hatrick

To access larger, high resolution versions of the thumbnails below, use the following steps -

Internet Explorer = right-click on the selected photo and choose "Save Target As." (NOT "save picture as")

Chrome, Firefox = right-click on the selected photo and choose "Open Link in New Tab (or Window)",

then right-click on that photo and choose "Save Image As"

If you have any problems accessing these higher resolution pictures, please contact info@heritagearts.org.

Act 1, category 1 - grades 2-4

Vincent Pham
Maleena Patel
Maelee Scaglione
Samuel Wu
Larkin Mainwaring

Vincent Pham

Carrollwood Elementary

Dr. Vladimir Khokhlov

Tampa

Maleena Patel

Countryside Montessori Elementary

Studio 28

Land O Lakes

Maelee Scaglione

San Antonio Elementary

Blackwood Studios

Zephyrhills

Samuel Wu

Countryside Montessori Elementary

Academy of Musical Arts

Land O Lakes

Larkin Mainwaring

Countryside Montessori Elementary

Graham Studios

Wesley Chapel

Act 1, category 2 - grades 5-6

Angelica Drobny
Lillian Richter
Kasey Lang
Emma Shireman
Maggie Fountain

Angelica Drobny

Rushe Middle

Claudia's School of Music

Land O Lakes

Lillian Richter

Homeschooled

Blackwood Studios

Dade City

Kasey Lang

Academy at the Farm

Kristem Williams

Dade City

Emma Shireman

Academy at the Farm

Graham Studios

Dade City

Maggie Fountain

Challenger K-8 School of Science & Math

Blackwood Studios

Dade City

Act 1, category 3 - grades 7-8

Sailor Wade
Jadon Day
Grace Williams
Agnes Hernandez
Mikayla Mauradian

Sailor Wade

Stewart Middle

Blackwood Studios

Zephyrhills

Jadon Day

John Long Middle

Jill Barber

Wesley Chapel

Grace Williams

Homeschooled

Blackwood Studios

Dade City

Agnes Hernandez

Homeschooled

Claire Hernandez

Dade City

Mikayla Mauradian

Florida Virtual School

Graham Studios

Dade City

Act 1 groups - average grade under 9

Showtime Little Stars 1 Star Dancers 6-8 Songbirds Showbiz

Showtime

Alison Graham Studios, Dade City

Little Stars 1

Blackwood Studios , Dade City

Star Dancers 6-8

Blackwood Studios, Dade City

Songbirds

Claudia's School of Music, Lutz

Showbiz

Alison Graham Studios, Dade City

Act 2, category 1 - grade 9

Victoria Conn
Holly Phelps
Gracie Scaglione
Julianna Mazza
Nora Urbuteit

Victoria Conn

Pasco High

Blackwood Studios

Dade City

Holly Phelps

Holy Family Academy

San Antonio

Gracie Scaglione

Pasco High

Blackwood Studios

Dade City

Julianna Mazza

Pasco High

Blackwood Studios

Dade City

Nora Urbuteit

Pasco High

Blackwood Studios

San Antonio

Act 2, category 2 - grades 10-11

Maria Hernandez
Maitlyn Hart
Catherine Beard
Blaise Ryndes
Victoria Neukom

Maria Hernandez

Homeschooled

Barbara Friedman

Dade City

Maitlyn Hart

Blake High

Graham Studios

Land O Lakes

Catherine Beard

Homeschooled

Barbara Friedman

Zephyrhills

Blaise Ryndes

Pasco E-School

Land O Lakes

Victoria Neukom

Pasco High

Blackwood Studios

Dade City

Act 2, category 3 - grade 12

Courtney Graham
Jessica Twitmyer
Rose Phelps
Claire Hernandez
Molly Bentley

Courtney Graham

Pasco High

Graham Studios

Dade City

Jessica Twitmyer

Land O Lakes High

Graham Studios

Dade City

Rose Phelps

Holy Family Academy

San Antonio

Clare Hernandez

Homeschooled

Barbara Friedman

Dade City

Molly Bentley

Pasco High

Blackwood Studios

Dade City

Act 2 groups - average grade over 9

Dees Duet
Phelps Sisters
Showstoppers

Star Dancers 9-12
Piano Nerds

Dees Duet

Claudia's School of Music

Lutz

Phelps Sisters

San Antonio

Showstoppers

Graham Studios

Dade City

Star Dancers 9-12

Blackwood Studios

Dade City

Piano Nerds

Barbara Friedman

Dade City